VYBERTE SI S NÁMI SPRÁVNÝ NOTEBOOK

Chcete si už konečně sami vybrat správný notebook? S výběrem vám pomůžeme a jednoduše vás provedeme krok za krokem od základních vlastností, přes hlavní parametry, až po luštění inzerátu na internetovém obchodě nebo v letáku. V každé části navíc naleznete upozornění, na co si dát pozor, a jasné doporučení s výběrem. Pokud si ani poté nebudete vědět rady, využijte naši poradnu, kde vám otázky zodpoví odborníci.

Dolby

BATERIE A NAPÁJENÍ

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Baterie zajišťují, aby mohl notebook fungovat, aniž by byl připojen k elektrické síti. Notebooky jsou vybaveny různými typy baterií, které se liší svou hmotností, velikostí či výdrží, tzn. dobou, po kterou notebook vydrží pracovat.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

UŽITEČNÉ INFORMACE

DOPORUČENÍ

Promyslete si, zda je pro vás důležitější doba provozu na baterii, nebo výkon. Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím kratší doba provozu na baterii. Pokud plánujete používat notebook převážně v dosahu elektrické sítě, nemusíte se výběrem vhodných parametrů baterie příliš zabývat. V opačném případě vždy dbejte na to, aby kapacita baterie byla co nejvyšší.

BEZDRÁTOVÉ PŘIPOJENÍ (WI-FI, BLUETOOTH)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Jedná se o prostředky pro bezdrátovou komunikaci. Wi-Fi se zpravidla používá pro bezdrátové připojení k internetu, Bluetooth ke komunikaci se zařízeními, jakými jsou například bezdrátová sluchátka.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DALŠÍ BEZDRÁTOVÉ TECHNOLOGIE

DOPORUČENÍ

Pokud plánujete využívat notebook k základním pracovním úkonům jako je prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů nebo stahování souborů na domácí síti, nemusíte si s bezdrátovým připojením lámat hlavu. V dnešní době jsou totiž všechny notebooky dostatečně vybavené. Jste-li náročnější nebo máte-li specifické požadavky na bezdrátové technologie, případně se připojujete do speciálních sítí třeba ve firmě, je dobré poradit se se správcem sítě.

OPTICKÁ MECHANIKA (DVD, BLU-RAY)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Optická mechanika slouží ke čtení nebo zápisu optických disků CD, DVD nebo moderních Blu-ray. Dnes jsou v noteboocích již na ústupu.

CD, DVD, BLU-RAY

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

Pokud je notebook vybavený optickou mechanikou, bude zcela jistě schopen číst i zapisovat CD a DVD disky. Nadstandardní záležitostí je Blu-ray mechanika, která přijde vhod, pokud vlastníte sbírku HD filmů na těchto nosičích. Notebooky s podporou Blu-ray disků se však na našem trhu zatím neprodávají. Notebook bez optické mechaniky můžete vybavit mechanikou externí.

PROCESOR (CPU)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Procesor neboli CPU, je centrální „mozek“ počítače, který řídí a vykonává činnosti zadané uživatelem. Procesor (ale nejen ten) určuje rychlost počítače.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, je naprosto dostatečný dvoujádrový procesor Intel Pentium, nebo Intel Core i3. Pro tyto činnosti můžeme doporučit řadu notebooků IdeaPad. Pro náročnější použití, jako je stříhání videa, úprava fotografií nebo hraní her, doporučujeme výkonnější dvoujádrové, nebo nejlépe čtyřjádrové procesory Intel Core i5 a i7, kterými jsou často osazeny notebooky řady ThinkPad.

OPERAČNÍ PAMĚŤ (RAM)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Počítač používá operační paměť (též nazývaná RAM) pro dočasné uchovávání informací, se kterými momentálně pracuje. Tato paměť se však po vypnutí počítače smaže. Pro dlouhodobé uchovávání dat slouží pevný disk.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, je ideální mít 4 GB operační paměti. Při náročnějším použití, jako je práce s rozsáhlejšími programy, úprava videa a fotografií nebo hraní her, je vhodné poohlédnout se po 6, 8, či po 16 GB RAM, ale nutnou podmínkou je používat 64bitový operační systém. Na verzi systému je tak nutné si dát pozor pouze v případě rozšiřování operační paměti u starších notebooků.

DISPLEJ

displej

NENÍ DISPLEJ JAKO DISPLEJ

Správný výběr displeje neboli obrazovky, je u notebooku podstatný. U notebooku jej totiž na rozdíl od stolního počítače nemůžete později vyměnit. Kromě velikosti, která z pravidla určuje také velikost celého notebooku, záleží i na dalších parametrech.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

Budete-li notebook využívat převážně doma nebo v kanceláři, je pro vás vhodný lesklý displej. Pro cestovní notebook je vhodné volit displej matný. Pro notebooky s úhlopříčkou 14″ a méně je plně dostačující rozlišení HD, pro 15" a 17“ zařízení se nejvíce hodí FullHD. Pokud pracujete s videem, grafikou nebo fotografiemi, případně jste nároční na kvalitu obrazu, pořiďte si notebook s IPS displejem, který má věrné podání barev, vysoký kontrast a téměř neomezené pozorovací úhly. Pro profesionály, kteří se grafikou živí, můžeme doporučit notebooky Lenovo ThinkPad, jejichž displeje mnohdy garantují věrné podání barev díky téměř 100% pokrytí barevného gamutu.

GRAFICKÁ KARTA (GPU)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Grafická karta neboli GPU, je speciální čip, který vytváří obraz na displeji. Každý notebook musí být grafickou kartou vybavený.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, pohodlně vystačíte s integrovanou grafickou kartou. Pokud si rádi občas zahrajete počítačovou hru nebo pracujete s náročnými grafickými programy, pořiďte si notebook s dedikovanou grafickou kartou.

PEVNÝ DISK (HDD, SSHD A SSD)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Jedná se o úložiště, ve kterém se uchovávají uživatelská data, jako jsou obrázky, videa, hudba, dokumenty a zároveň i operační systém (Windows), nainstalované programy, hry a jejich data.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

Pokud je mezi notebookem s klasickým HDD a SSD rozdíl několika stokorun, doporučujeme vám připlatit si za model s SSD diskem, či za kombinaci obojího (pokud potřebujete velký úložný prostor). S SSD oceníte svižný chod systému a spouštění aplikací, notebook bude celkově rychlejší. Klasický plotnový disk použijete na větší objemy dat, ke kterým není potřeba tak rychle přistupovat. Vězte, že pokud máte s SSD diskem zkušenost, už nikdy nebudete chtít v notebooku starý plotnový disk.

KONEKTORY

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Při výběru notebooku se zaměřte na konektorovou výbavu (přípojky), která určuje, jaká zařízení budete moci k notebooku připojit. Vyhnete se problémům se sháněním redukcí, adaptérů nebo rozbočovačů.

NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ KONEKTORY

DOPORUČENÍ

Před nákupem notebooku zvažte, která zařízení k němu budete chtít připojovat, a na základě toho určujte konektorovou výbavu. U notebooků, které mají malé tělo, bude vždy nutné přistoupit k nějakým kompromisům. Pro běžný notebook je obecně vhodné mít alespoň jeden konektor USB 3.0 a HDMI, v dnešní době se hodí i jedno USB-C. V případě potřeby existují různé přechodky, takže můžete z USB-C konektoru vytvořit LAN a z DisplayPortu HDMI, nebo dokonce VGA pro připojení starších displejů nebo projektorů.

KLÁVESNICE, POLOHOVACÍ ZAŘÍZENÍ, REPRODUKTORY

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Existují další součásti notebooku, na nichž záleží. Patří mezi ně reproduktory, klávesnice a polohovací zařízení, která v notebooku nahrazují myš.

KLÁVESNICE, POLOHOVACÍ ZAŘÍZENÍ, REPRODUKTORY

DOPORUČENÍ

Pokud často pracujete s čísly, doporučujeme klávesnici s numerickým blokem, která vám usnadní a zrychlí práci. Notebooky jsou standardně vybaveny touchpadem. Polohovací zařízení TrackPoint je vhodnou volbou pro každého, kdo zejména při psaní na notebooku nechce ztrácet čas přesouváním rukou z klávesnice na touchpad pokaždé, když je potřebuje pohnout kurzorem myši. V případě, že často posloucháte hudbu či sledujete filmy, doporučujeme vybírat z notebooků, které mají kvalitní, značkové reproduktory.

OPERAČNÍ SYSTÉM

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Operační systém představuje základní program, který utváří uživatelské prostředí, a umožňuje tak jednoduše používat a ovládat počítač.

DŮLEŽITÁ FAKTA

DOPORUČENÍ

Běžným uživatelům doporučujeme koupi notebooku s předinstalovaným operačním systémem Windows. Tím se vyhnete jakýmkoli problémům, protože ihned po vybalení z krabice budete mít k dispozici plně funkční notebook bez nutnosti složitého nastavování a instalování.

Speciality Lenovo

displej

Speciality Lenovo

Ať už používáte notebook na práci nebo jen na zábavu, Lenovo má pro vás přichystáno několik předností a funkcí, které určitě oceníte.

KAM DÁL?

Nyní znáte vše o hardwaru notebooků a snadno se v nich budete orientovat. Podívejte se také do sekce „Recenze“, kde se můžete nechat inspirovat zkušenostmi jiných.