VYBERTE SI S NÁMI SPRÁVNÝ NOTEBOOK

Chcete si už konečně sami vybrat správný notebook? S výběrem vám pomůžeme a jednoduše vás provedeme krok za krokem od základních vlastností, přes hlavní parametry, až po luštění inzerátu na internetovém obchodě nebo v letáku. V každé části navíc naleznete upozornění, na co si dát pozor, a jasné doporučení s výběrem. Pokud si ani poté nebudete vědět rady, využijte naši poradnu, kde vám otázky zodpoví odborníci.

Držíte v ruce leták s nabídkou notebooků a nevíte, co jednotlivé údaje znamenají? Pojďme se podívat detailněji na údaje, které můžete na letáku najít:
x

Baterie a napájení

Baterie zajišťují fungování notebooku bez nutnosti připojení ke zdroji elektrické energie. Dnešní baterie jsou velice lehké, mají vysokou životnost a dlouhou výdrž. Moderní notebooky také podporují rychlonabíjení.

Bezdrátové připojení

Jedná se o prostředky pro bezdrátovou komunikaci. Wi-Fi se zpravidla používá pro bezdrátové připojení k internetu, Bluetooth ke komunikaci se zařízeními.

Optická mechanika

Optické mechaniky slouží ke čtení a zápisu na optické disky CD, DVD nebo Blu-ray. Dnes jsou kvůli jejich nízké rychlosti na ústupu.

Procesor (CPU)

Procesor je centrální „mozek“ počítače, který řídí a vykonává činnosti zadané uživatelem. Procesor je tvořen výpočetními jádry, které spolu s frekvencí určují výkon.

Operační paměť (RAM)

Operační RAM paměť se používá pro dočasné uchovávání informací, se kterými počítač pracuje. Jsou zde uloženy například data spuštěných programů, operačního systému. Po vypnutí se smaže.

Displej

Displej neboli obrazovka, slouží k zobrazení děje na počítači. Dělí se dle velikosti, rozlišení a typu. Displeje mohou být také matné a antireflexní, takže se při jejich používání nelesknou.

Grafická karta

Grafická karta vykresluje data na displej. Bez grafické karty se žádný počítač neobejde, může být integrovaná (přímo v jádru procesoru), nebo samostatná (tzv. dedikovaná).

Pevný disk

Jedná se o úložiště, na kterém jsou uloženy veškerá uživatelská data, jako jsou obrázky, videa, hudba, dokumenty a nainstalované programy. Zároveň je na něm také operační systém Windows.

Konektory

Konektorová výbava notebooku určuje, jaká zařízení k němu půjde připojit. U každého notebooku v dnešní době nalezneme minimálně dva USB konektory, konektor pro připojení externího monitoru a jack pro sluchátka s mikrofonem.

Periferie

Pod periferie lze zařadit další příslušenství, které je k počítači připojeno. Mohou jím být myši, externí reproduktory nebo externí klávesnice. Připojují se do volného konektoru nebo bezdrátově.

Operační systém

Operační systém je základní program, bez kterého bychom nemohli počítač používat. Vytváří uživatelské prostředí a rozhraní pro snadné ovládání počítače.

KAM DÁL?

Nyní znáte vše o hardwaru notebooků a snadno se v nich budete orientovat. Podívejte se také do sekce „Recenze“, kde se můžete nechat inspirovat zkušenostmi jiných.