VYBERTE SI S NÁMI SPRÁVNÝ NOTEBOOK

Chcete si už konečně sami vybrat správný notebook? S výběrem vám pomůžeme a jednoduše vás provedeme krok za krokem od základních vlastností, přes hlavní parametry, až po luštění inzerátu na internetovém obchodě nebo v letáku. V každé části navíc naleznete upozornění, na co si dát pozor, a jasné doporučení s výběrem. Pokud si ani poté nebudete vědět rady, využijte naši poradnu, kde vám otázky zodpoví odborníci.

1.

POTŘEBUJI NOTEBOOK?

content-icon-1Notebooky se staly fenoménem doby a někdo trvá na jeho nákupu i přesto, že jej ve skutečnosti nepotřebuje, přestože není pro jeho potřeby vhodným řešením. Popřemýšlejte tedy nad tím, zda pro vaše potřeby nebude lepší tablet nebo klasický stolní počítač. Stolní počítač nabízí lepší pohodlí při práci, vyšší výkon a lze jej pohodlně vylepšovat snadnou výměnou součástek. Existují také tzv. počítače „All-in-One“ („vše v jednom“), což je kompletní počítačová sestava vestavěná v monitoru. Šetří místo, energii a nemusíte se trápit s kabely.

Dalším zajímavým typem stolních počítačů jsou tzv. pracovní stanice, které se více hodí, jak již název napovídá, pro pracovní nasazení. Nabízí širokou škálu konektivity, vysoký výkon, technické uzpůsobení pro provoz ve zhoršených podmínkách, pohodlné nástroje pro správu a nastavení, a navíc prémiové služby jako je například oprava technikem do druhého pracovního dne. Nejen tímto se mohou chlubit počítače od společnosti Lenovo, resp. řada ThinkStation.

2.

JAK ČASTO JEJ BUDU PŘENÁŠET?

content-icon-3Notebook je přímo určený k přenášení. Je ovšem velký rozdíl mezi každodenním cestováním a pěti cestami na chatu za rok. Dobře proto zvažte, jaké upřednostníte rozměry a hmotnost.

Nejprodávanější notebooky Lenovo jsou modely 15,6″ úhlopříčkou, , které jsou ideální, pokud s notebookem cestujete jen málo, protože nabízí velkou obrazovku, vyšší pohodlí při práci a plnohodnotnou klávesnici včetně numerického bloku. Existuje mnoho výkonnostních variant, ze kterých si vybere opravdu každý.

Ideálním kompromisem mezi pohodlím, výkonem a rozměry jsou 14″ notebooky, které nejsou příliš velké ani těžké pro cestování a nabízí dostatek výkonu. Pro časté cestování jsou stvořené 13,3″ notebooky, které jsou obvykle lehčí a tenčí, nabídnou také výborný poměr výkonu a výdrže na baterii.

Na trhu jsou dostupné i velké notebooky (obvykle 17″), které jsou vhodné jen na výjimečné přenášení, zato disponují vyšším výkonem a velkou obrazovku pro pohodlnou práci. Na druhé straně nabídky stojí velmi malé notebooky (12″ nebo 11,5″), které obvykle nabízí výkon dostačující pouze pro základní činnosti, jsou však velice skladné a lehké, a tak je můžete nosit s sebou prakticky neustále. Výjimkou mohou být malé 12“ pracovní ultrabooky, které často dosahují stejného výkonu jako jejich větší sourozenci.

3.

CO MI MŮŽE NOVÝ POČÍTAČ NABÍDNOUT?

content-icon-4Nové počítače například startují díky rychlým SSD diskům několikanásobně rychleji. Dnes už není výjimkou, že se počítač dostane z vypnutého stavu do kompletního načtení systému v čase pod 10 sekund. U přenosných zařízení pokročil také vývoj baterií, které dnes běžně zvládají napájet notebook okolo 12 hodin, což je hodnota dříve naprosto nemyslitelná. U pracovních notebooků dnes navíc není nereálná hodnota přesahující až 20 hodin na jedno nabití.

Poslední generace procesorů udělala také obrovský krok kupředu. Kromě nárůstu výkonu dosahují také nižší spotřeby a produkují méně tepla (vyšší efektivita). Velký posun je také vidět v oblasti displejů. Pomalu z notebooků mizí displeje s technologií TN a objevují se displeje s technologií IPS. Díky tomu mají notebooky věrné podání barev a téměř neomezené pozorovací úhly. Společně s dalšími funkcemi se tak může stát nový notebook multimediálním centrem vaší zábavy.

KAM DÁL?

Teď už víte, jaký druh notebooku hledáte, můžete se proto začít zabývat jeho parametry a výbavou. Sekce „Klíčové parametry“ vás jimi jednoduše provede.