VYBERTE SI S NÁMI SPRÁVNÝ TABLET

Chcete si už konečně sami vybrat správný tablet? S výběrem vám pomůžeme a jednoduše vás provedeme krok za krokem od základních vlastností, přes hlavní parametry, až po luštění inzerátu na internetovém obchodě nebo v letáku. V každé části navíc naleznete upozornění, na co si dát pozor, a jasné doporučení s výběrem. Pokud si ani poté nebudete vědět rady, využijte naši poradnu, kde vám otázky zodpoví odborníci.

BATERIE A NAPÁJENÍ

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Baterie zajišťují, aby mohl tablet fungovat, aniž by byl připojen k elektrické síti.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

UŽITEČNÉ INFORMACE

DOPORUČENÍ

Promyslete si, zda je pro vás důležitější výdrž na baterii, nebo výkon – obecně platí, že čím vyšší výkon, tím nižší výdrž baterie na jedno nabití. Pokud plánujete používat tablet převážně v dosahu elektrické sítě, nemusíte se výběrem vhodných parametrů baterie příliš zabývat. V opačném případě vždy dbejte na to, aby kapacita baterie byla co nejvyšší.

BEZDRÁTOVÉ PŘIPOJENÍ

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Jedná se o prostředky pro bezdrátovou komunikaci. Wi-Fi se zpravidla používá pro bezdrátové připojení k internetu, Bluetooth ke komunikaci se zařízeními, jakými jsou například bezdrátová sluchátka či bezdrátová klávesnice. LTE slouží k tomu, abychom u tabletu mohli využívat internet od operátora po vsunutí SIM karty. Menší tablety s úhlopříčkou do 8“ s podporou LTE obvykle umožňují také volání.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

V dnešní době již všechna zařízení podporují Wi-Fi síť. Pokud si chcete užívat nejrychlejšího internetu ve svém tabletu i mimo domov, zvolte tablet vybavený technologií LTE (automaticky se připojí i na 3G síť, pokud nebude v okolí signál LTE od vašeho operátora).

PROCESOR (CPU)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Procesor neboli CPU, je centrální „mozek“ tabletu, který řídí a vykonává činnosti zadané uživatelem. Procesor proto přímo určuje rychlost tabletu.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

U tabletů, které budete využívat k základním činnostem, jako je prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, chatování, poslouchání hudby apod., je více než dostačující čtyřjádrový procesor např. MediaTek s taktem nad 1,3 GHz.

OPERAČNÍ PAMĚŤ (RAM)

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Tablet používá operační paměť (též nazývaná RAM) pro dočasné uchovávání informací, se kterými se momentálně pracuje. Tato paměť se však po vypnutí tabletu smaže. Pro dlouhodobé uchovávání dat slouží interní paměť.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

U tabletu, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, postačí 1 GB operační paměti. Pokud plánujete hrát náročnější hry, vyberte si tablet, který disponuje alespoň 2 GB operační paměti. Takováto velikost vás nebude nijak omezovat. Při náročnějším použití, jako je práce s rozsáhlejšími programy, úprava videa a fotografií nebo hraní 3D her, je vhodné poohlédnout se alespoň po 3 a více GB RAM

DISPLEJ

displej

NENÍ DISPLEJ JAKO DISPLEJ

U tabletů se nejčastěji používají dva druhy displejů: Super AMOLED nebo IPS LCD. Podle volby displeje se bude odvíjet kvalita obrazu a spokojenost uživatele.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

Pokud chcete na tabletu častěji sledovat videa a filmy, tak je jednoznačně lepší zvolit tablet s co nejvyšším rozlišením. Je také potřeba vybrat ideální úhlopříčku. Malé tablety jsou spíše cestovní pomocníci, pokud jej tedy až tak častěji přenášet nechcete, kupte raději větší tablet (ideálně 10 palců).

ÚLOŽIŠTĚ

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Jedná se o úložiště, ve kterém se uchovávají uživatelská data, jako jsou obrázky, videa, hudba, dokumenty a zároveň i operační systém, nainstalované programy a jejich data.

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

DOPORUČENÍ

U OS Android počítejte s tím, že 6-9 GB zabere operační systém a aplikace od výrobce. Velikost interního úložiště závisí čistě na vašich preferencích. My bychom volili 64GB paměť s možností rozšíření o Micro SD karty. Tyto parametry splňuje např. Lenovo TAB P10.

OPERAČNÍ SYSTÉM

displej

K ČEMU SLOUŽÍ?

Operační systém představuje základní program, který utváří uživatelské prostředí, a umožňuje tak jednoduše používat a ovládat tablet.

DŮLEŽITÁ FAKTA

DOPORUČENÍ

Pokud plánujete využívat tablet na činnosti, jako je sledování filmů, seriálů, videí, poslech hudby a prohlížení webových stránek, bude nejlepší sáhnout po tabletu se systémem Android. Jestliže plánujete tablet využívat i k pracovním záležitostem a potřebujete na něm mít nainstalované aplikace jako na notebooku nebo počítači, sáhněte po zařízení se systémem Windows.

SPECIALITY LENOVO

displej

KAM DÁL?

Nyní znáte vše o hardwaru tabletů a snadno se v nich budete orientovat. Podívejte se také do sekce „Recenze“, kde se můžete nechat inspirovat zkušenostmi jiných.